Ana içeriğe atla

Loading...

15.02.2022 TARİHİNDE YAPILAN KISA DÖNEM İKAMET İZNİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER

تصريح الإقامة تركيا , التأشيرة التركية , إدارة الهجرة , الإقامة العائلية , الإقامة قصيرة المدة , عقد الإيجار , سند الملكية , تعهد الاستضافة , محامي عربي تركيا

Bilindiği üzere, bir yabancının Türkiye’de ikamet izni başvurusunda bulunabilmesi için öncelikle vize alarak veya vize muafiyeti kapsamında, Türkiye’ye herhangi bir sınır kapılarından giriş yapması gerekmektedir.

Bu bağlamda yabancı kişinin aldığı vizede veya vize muafiyetinde belirtilen kalış süresinden daha uzun bir süre Türkiye’de kalması planlanıyorsa ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 

Türkiye İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yakın zamanda verilen ikamet izinleri aşağıdaki şekildedir;

a. Aile İkamet İzni      b. Öğrenci İkamet İzni 

c. Kısa Dönem İkamet İzni      d. Uzun Dönem İkamet İzni

 

Bilindiği üzere, yabancıların çoğu kısa dönem ikamet izni kapsamında burada bulunmaktadırlar. Turizm amaçlı, gayrimenkul edinme yoluyla, iş kurmak yoluyla, bilimsel araştırma yapmak ya da mesleki eğitim programlarına katılmak gibi farklı nedenlerle ikamet izni başvurusu yapılmaktadır.

 

İkamet iznine aşağıdaki belgeler ile birlikte başvurulması gerekmektedir;

  1. Başvurulacak oturma iznine ilişkin başvuru formu,
  2. Türkiye'ye girişte ibraz edilen pasaport veya pasaport yerine geçen belge,
  3. Talep edilen ikamet süresinin süresini kapsayan geçerli bir sağlık sigortası,
  4. Fotoğraf
  5. İkamet adresini kanıtlayacak “Tapu senedi, kira sözleşmesi, ev sahibi taahhüdü” gibi evrak,
  6. “Finansal yeterlilik beyanı, sabıka kaydı vb.” gibi göçmenlik makamlarının gerekli gördüğü diğer belgeler.

 

Geçtiğimiz günlerde, Göç İdaresi tarafından, 15.02.2022 tarihi itibariyle, Kira sözleşmesi kullanarak oturma izni almak isteyen yabancıların, mülk sahibinin/kiralayanın kira sözleşmesini noterden onaylattırması gerektiğine dair bir duyuru yapılmıştır. Eskiden yabancı başvuru sahibinin noter huzurunda bulunması, kira sözleşmesinin oturmaya uygun olması için yeterliydi.

Gayrimenkul sahibi olan yabancıların ise Tapu ibrazı kendi ikamet adresleri de bu olduğu sürece yeterli olacaktır.

Üçüncü bir kişinin ikamet adresinde kalan yabancılar ise noter huzurunda düzenlenen Ev Sahibi Taahhütnamesi ibraz etmek zorundadır.

 

Son olarak, talep edilen ikamet izni alınmadan ülkeye çıkış yapılmaması, yurtdışına seyahat edilmemesini önermekteyiz. Ancak acil durumlarda yabancıların Göç İdaresi tarafından seyahat izni belgesi alabileceğini belirtebiliriz. Bu durumda yabancının, Türkiye Barolar Birliği nezdinde kayıtlı resmi bir avukata “Vekaletname” vermesi ve kendi adına ikamet kartı alınması işlemlerini takip etmesi gerekmektedir. Barolar birliğine kayıtlı olmayan bir kimsenin vekalet alması ve bu işlemleri takip etmesi mümkün değildir.

 

  • Tags : ikamet İzni Türkiye , Türk vizesi , Göç İdaresi , Aile İkamet İzni , Kısa Dönem İkamet İzni , Kira sözleşmesi , Tapu , Ev sahibi Taahhütnamesi

Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.