Ana içeriğe atla

Loading...

Avukat Mert YALÇIN

Mert YALÇIN

1978, İzmir

Mert Yalçın, 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezun olduğu tarihe kadar aktif bir öğrenci olarak ELSA (Avrupa Genç Hukukçular Derneği) İzmir Şube Başkanlığını da yapmak dahil çeşitli organizasyonlarda yer almış ve çeşitli Global Hukuk Bürolarında da öğrenci stajyerlik yaparak mesleğin sırlarını öğrencilik yıllarından itibaren öğrenmeye başlamıştır.

2001 yılında İzmir Barosu’na kayıtlı olarak lider bir hukuk bürosunda Avukatlık Mesleği’ne adım atmıştır.

2002 yılında ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, Los Angeles kentinde bulunan Kaliforniya Üniversite’sinde çeşitli ders ve kurslara katılmış ve pratiğini geliştirmiştir.

ABD’den  dönüşü ile birlikte İstanbul’da hukuk kariyerine devam etmiş ve yine aynı lider hukuk bürosunun İstanbul Ofisi’nin ilk kurucuları arasında yer almıştır.

2005 yılına kadar yabancı sermayeli şirketlere ve Türkiye’ye yatırım yapmakta olan bazı Fortune 500 şirketlerine gerek yeni yatırımlarda gerekse mevcut işlerin takibinde hukuki danışmanlık hizmetlerinde bulunmuştur. Yine çeşitli gayrimenkul fonlarının yaptığı yatırım ve geliştirme projelerinde hukuki danışman olarak yer almış ve önde gelen İnşaat Firmalarına danışmanlık hizmeti vermiştir. Bunun yanında yabancı gerçek kişilere de Milletlerarası Özel Hukuk alanında danışmanlık hizmeti vermiştir.

2005 yılında Londra’da bulunan Bates Wells Braithwaite Hukuk Bürosu’nda misafir avukat olarak çalışmalarda bulunmuştur.

2005 yılında Chelouche vs Eskinazi davası ile kurumsal hukuk danışmanlığına ek olarak pratiğine Miletlerarası Aile Hukuku uygulamasını da eklemiş ve bu alanda bugüne kadar Türkiye’de görülen en önemli davalarda baş avukat olarak  yer almış ve çeşitli milletlerden müvekkillerine hukuk hizmeti vermiştir.

Mert Yalçın 2008 yılında Milletlerarası Aile Hukuku alanındaki başarılı çalışmaları sebebiyle Türkiye Amerikan Büyükelçiliği tarafından Amerikan İçişleri Bakanlığı (Department of State)’in davetlisi olarak 5 Eyalette Milletlerarası Çocuk Kaçırma Davaları ve 1980 Tarihli Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhilelerine Dair Lahey Sözleşmesi uygulamaları üzerine çalışmalar yapmış ve bu konuda kendisine ABD İçişleri Bakanlığı (Department of State)  tarafından “Leadership Certificate” verilmiştir.

Bu süreçte Milletlerarası Aile Hukuku çalışmalarına paralel olarak şirketler hukuku ve özellikle Milletlerarası Tahkim konusunda da çok ciddi bir tecrübeye sahip olmuş ve Türkiye’de görülmekte olan dönemin en önemli milletlerarası tahkim davalarında yardımcı avukat olarak görev almıştır.

2011 yılında ortağı Kortan Toygar ile halen yönetici ortağı olduğu Yalçın & Toygar Hukuk Bürosu’nu kuran Mert Yalçın, Milletlerarası Aile Hukuku, Gerçek Kişiler Hukuku (Private Clients),  Şirketler Hukuku ve Gayrimenkul Hukuku konularında uzmandır.

Birçok yerel ve milletlerarası konferansta konuşmacı ve katılımcı olarak yer alan Mert Yalçın, aynı zamanda bir dönem AIJA (Milletlerarası Genç Avukatlar Birliği) Türkiye temsilciğini başarı ile yürütmüş olup halen çeşitli komisyonlar vasıtası ile bu derneğin çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Mert Yalçın ayrıca IBA (Milletlerarası Barolar Birliği) toplantılarına da katılmakta olup burada da çeşitli komisyonlarda çalışmaktadır.

Mert Yalçın, İngiltere, Amerika (Kaliforniya, New York, Florida Eyaletleri) ; İsveç, Hollanda, Kanada, Almanya, Fransa gibi birçok ülkede mahkemelerde uzman bilirkişi olarak hem şahsen katılmak hem de yazılı görüş vermek sureti ile çalışmalarda bulunmuştur.

Mert Yalçın, çeşitli milletlere ait konsolosluk ve büyükelçiliklere de Hukuk Danışmanı sıfatı ile doğrudan hizmet vermektedir.

Mert Yalçın, iyi bir takım lideri olarak birlikte çalıştığı takım arkadaşları ile Müvekkillerine evrensel standartlarında hukuk hizmeti vermeyi ilke olarak edinmiş bir dava adamıdır.

Mert Yalçın, avukat kimliğinin yanında bir squash oyuncusu olup aynı zamanda zıpkınla ve olta ile balık avlayıp seyahat etmekten ve motor kullanmaktan hoşlanmaktadır.

 

E-posta: myalcin@yttlaw.com