Ana içeriğe atla

Loading...

KYK KREDİ BORÇLARININ ERTELENMESİ HAKKINDA

Covid-19 Salgınıyla mücadele kapsamında “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 17/04/2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 16. Maddesi kapsamındaki kredi borçlarının maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gerekenlerle sınırlı olmak üzere; 7244 sayılı Kanun’un“Bazı Alacakların Ertelenmesi, Alınmaması ve Yapılandırılması” başlıklı 1. maddesinin (ğ)bendinde;

  • Başvuru şartı aranmaksızın 3 ay süre ile ertelenmesine yer verilmiştir.
  • Ek olarak bu sürenin, bitiminden itibaren Gençlik ve Spor Bakanı tarafından 3 aya kadar uzatılabileceği belirtilmiştir.
  • Anılan borçların söz konusu sürenin sonunda ertelenen süre kadar aylık taksitler halinde herhangi bir gecikme zammı, faiz veya Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) uygulanmadan tahsil edilebileceği belirtilmiştir.

7244 sayılı Kanun’un 17/04/2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlaması ile söz konusu uygulamalar yürürlüğe girmiştir

0 Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.