Ana içeriğe atla

Loading...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 AY SÜREYLE UZATILDI!

Bilindiği üzere, kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

Pandemi döneminde birçok işyeri kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için talepte bulunmuş olup talepleri kapsamında yararlanmaya da devam etmektedir.

30.06.2020 tarihli ve 31171 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca; 30.06.2020 tarihine kadar kısa çlışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; yeni bir başvuruya gerek olmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla uzatılmıştır.

Bu uzatma belirtilen Kararın yayımı tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerleri için 01.07.2020 tarihinden itibaren, Kararın yayımı tarihinde kısa çalışma uygulaması devam eden işyerleri içinse kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir aydır.

Koronavirüs sebebiyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesi ile yapılan ödemeler başlangıçta belirlenmiş olan işsizlik ödeneğinin süresinden düşülmeyecektir.

0 Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.