Ana içeriğe atla

Loading...

BOŞANMA DAVASI SÜRESINCE MÜŞTEREK ÇOCUK ILE BIRLIKTE YURTDIŞINDA KALMA

Mahkeme  müşterek çocuk hakkında geçici velayete hükmedecektir. Müşterek çocuk dava süresince velayet hakkına haiz taraf ile kalacaktır. Bu süreçte velayet hakkına sahip olmayan taraf için mahkemece belirtilecek günlerde kişisel ilişki kurma hakkı doğacaktır.  4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 323. maddesi uyarınca; “  Ana ve babadan her biri, velâyeti altında bulunmayan veya kendisine bırakılmayan çocuk ile uygun kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahiptir.”

 

Müşterek çocuğun velayetinin tarafınıza verilmesi halinde küçük ile birlikte yurtdışına karşı tarafın rızası olmaksızın çıkabilme imkanınız bulunmaktadır fakat karşı tarafın mahkeme tarafından belirtilen günlerde kişisel ilişki kurma hakkına uyulması gerekmektedir. Yargıtay’in 17.10.2006 tarihli bir kararı; “Velayeti tedbiren davacı annesine verilen küçük Mehmet ile davalı babası arasında kişisel ilişki kurulmaması usul ve yasaya aykırıdır.”  Yine Yargıtay’ın 15.06.2010 tarihli kararı; … Kişisel ilişki düzenlenirken, çocuğun yararının yanında, analık ve babalık duygusunun tatmin edilmesine ve geliştirilmesine özen gösterilmeli, görüşme süresi yeterli olmalı, taraflar ayrı şehirlerde iseler, tarafların ve çocuğun külfetli sayılabilecek seyahatlere katlanmamalarına dikkat edilmelidir. Davalı babanın  Adıyaman’ın  Gölbaşı ilçesinde, davacı anneye teslim edilen  müşterek çocuk Ayşe’nin  ise annesi ile birlikte Malatya’da ikamet ettiği anlaşılmaktadır. Bu husus ve yukarıdaki açıklananlar gözetilerek çocuk ile davalı baba arasında daha uygun sürelerle daha uygun sürelerle kişisel ilişki tesisi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru değildir.”

0 Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.