Ana içeriğe atla

Loading...

İLAMSIZ İCRA TAKİBİ

Türk Hukuk Sistemi’nde para alacakları ve teminat alacakları için ilamsız icra yoluna başvurma imkanı mevcuttur. İlamsız icra takibinde mahkemeden karar alınmadan icra dairesine başvurulur ve borçluya karşı takip başlatılır. İlamsız icra takibinde bulunmak için alacaklının elinde bir belge bulunması şart değildir. Takip talebi ile İcra Dairesi’ne başvurulduktan sonra Borçluya ödeme emri gönderilir. Tebligat Kanunu uyarınca Borçluya ödeme emri tebliğ edilir. Borçlunun ödeme emrinin tebliğinden itibaren takibe itiraz etmek için 7 gün süresi mevcuttur. İtiraz edilmesi halinde takip itiraz kaldırılana veya iptal edilene kadar durur ve devam etmez. Takibin devam etmesi ve itirazın kaldırılması ya da iptali için dava açılması gerekmektedir.

 

Para Alacakları ile İlgili Prosedür:

* İtiraz edilmezse ödeme emri ve takip kesinleşir, takibe devam edilerek borç tahsil edilir.

* Borçlu ödeme emrine itiraz ederse ve kanunda (İİK M.68 ve M.68/a) yer alan belgeler borçlunun elinde mevcut ise;

 

Alacaklı İcra Mahkemesi’nden itirazın kaldırılmasını talep edip karar alabilir. İtirazın alacaklıya tebliğ edildiği tarihte itibaren 6 ay içinde açılmak zorundadır.

 

VEYA

Alacaklı, Genel Mahkemelerde itirazın iptalini talep edip karar alabilir.

* Borçlu ödeme emrine itiraz etmezse ve kanunda (İİK M.68 ve M.68/a) yer alan belgeler borçlunun elinde mevcut değilse;

 Alacaklı Genel Mahkemelerde itirazın iptali davasını açabilir ve karar alabilir. İcra takibinin devamında alacaklının alacağını alabilmesi için borçlunun malvarlığı sorgulanır. Borçlunun taşınır, taşınmaz malvarlıkları üzerine, posta çeki hesabına, sahip olduğu hisselere, 3. kişilerdeki hak ve alacaklarına haciz konulur. Elde edilen malvarlıkları ile borç tahsil edilmiş olur.

Söz konusu malvarlıkları üzerinde başka icra dosyalarından başka alacaklıların da hak sahibi olması ihtimalinde bu malvarlıkları alacaklılar arasında paylaştırılır.

0 Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.