Ana içeriğe atla

Loading...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İKİ AY DAHA UZATILDI

Bilindiği üzere, kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

Pandemi döneminde birçok işyeri kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için talepte bulunmuş olup talepleri kapsamında yararlanmaya da devam etmektedir. Belirtilen kısa çalışma ödeneğinin süresi yeni bir başvuruya gerek olmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla bir ay uzatılmış, bu husus 29.06.2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının Eki Karar ile kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu uzatmanın ardından kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına ilişkin ”30.08.2020 tarihli ve 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Karar” 31 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete yayımlanmış ve bu karar uyarınca 30.06.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi aynı esaslar çerçevesinde ve uzatılan bir aylık süreden sonra başlamak üzere iki ay daha uzatılmıştır.

Son olarak, kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkında “26.10.2020 tarihli ve 3134 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Karar”  27.10.2020 tarihli 31287 sayılı Resmi Gazete yayımlanmış ve kısa çalışma ödeneği uygulamasının iki ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.