Ana içeriğe atla

Loading...

BEDELİ DÖVİZ CİNSİNDEN BELİRLENEN SÖZLEŞMELER DE TÜRK LİRASI OLARAK ÖDENECEK

Bilindiği üzere; Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ uyarınca, taşıt satış sözleşmeleri haricinde, Türkiye’de yerleşik kişilerin yine Türkiye’de yerleşik diğer kişiler ile akdedecekleri menkul satış sözleşmelerinde bedelin döviz üzerinden belirlenmesinin mümkün olduğu özellikle belirtilmiş durumdadır.

 

19 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile bu sözleşmelerde döviz cinsinden belirlenen sözleşme bedeli veya diğer ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden ödenmesi ve kabul edilmesi zorunlu tutulmuştur.

 

Yapılan bu değişiklik ile Türkiye’de yerleşik kişiler arasında yapılan bu sözleşmelerin bedelinin döviz cinsinden belirlenebilmesine dair herhangi bir engel olmamakla birlikte yapılacak ödemenin mutlaka Türk Lirası olarak yapılması gerektiği vurgulanmıştır.

 

İlgili tebliğ ile yapılan bir diğer değişiklik ise bu zorunluluk kapsamından kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinin çıkarılmasına yöneliktir. Kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri, gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama dışında kalan sözleşmelerde, sözleşme bedelini ve diğer ödeme yükümlülüklerini döviz olarak belirleyebilecek ve döviz cinsinden ödeme yapabilecek ve kabul edebileceklerdir. Belirtilen değişikliklere ilişkin Tebliğ, yayımlandığı gün yani 19 Nisan 2022 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Tebliğ’in yayımlanmasının ardından yapılan açıklama çerçevesinde; bu tarihten önce imzalanan sözleşmelerin ifası kapsamında ve yine bu tarihten önce dolaşıma giren döviz cinsinden kıymetli evraklar kapsamındaki ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi şartının aranmayacağı, 19 Nisan tarihinden önce düzenlenen faturaların Türk parası cinsinden ödenmesi şartının aranmayacağı ve Borsa İstanbul A.Ş. Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden ve kıymetli taş alım satım işlemleri ile bu işlemlerin takası kapsamındaki ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi şartının aranmayacağı belirtilmiştir.

 

  • Tags : Döviz , Türk Lirası , Türk Parası Kıymetini Koruma , Menkul Kıymet Satışı , Hazine ve Maliye Bakanlığı , kıymetli madenler , kıymetli taşlar .

Yorumlar

Yorum Yap

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.